Ahiyan: Ahilik Kültürünü Tanıtım Sitesi
IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu PDF Yazdır E-posta

IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu

Değerli Bilim İnsanları,

Ahilik, Türk-İslam Medeniyetinin önemli ve incelenmesi gereken müesseselerinden biridir. Orta Çağ İslam dünyasında doğup, büyümesi, gelişmesi, devlet ve toplum hayatını derinden etkilemesi açısından önem arz etmektedir.

Bu öneme binaen Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü olarak 2017 yılı Ekim ayında “XIII. Yüzyıl Öncesi Ahiliğin Temelleri” başlığıyla düzenlemiş olduğumuz sempozyumun devamı niteliğinde 4-6 Ekim 2018 tarihleri arasında “IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu”nu tertip etmeyi planladık. Sempozyumun amacı “XIII ve XVI. Yüzyıllarda Ahilik” konulu ve 1200-1600 yılları arasını kapsayan, çeşitli konu başlıkları çerçevesinde Ahilik ile ilgili uzman bilim insanları tarafından Ahiliğin akademik bir ortamda tartışılması, çeşitli fikirlerin tespiti ve yeni bilgilerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. 

Sempozyumda sunulan bildiriler, Üniversitemiz tarafından “IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu Bildirileri” başlığı altında kitap olarak basılacaktır. Sempozyuma yapacağınız katkılardan dolayı şimdiden teşekkür eder, saygılarımızı sunarız .

Düzenleme Kurulu Adına

Prof. Dr. Ahmet GÖKBEL

Doç. Dr. Ahmet GÜNDÜZ

 
Salihli'de Ahilik Kutlamaları PDF Yazdır E-posta

Salihli'de Ahilik 12. Kez Kutlandı

Salihli'de Ahilik 12. Kez Kutlandı

Manisa’nın Salihli ilçesindeki Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale getirilen Ahilik Kültürü Haftası’nın 12’ncisi düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törende Yılın Ahi Beratı ödülü 45 yıllık oto elektrikçisi Muharrem Telli’ye verildi.

Yüksel Hisar Başkanlığı’ndaki Salihli Madeni Eşya Sanatkarlar Odası’nın oda hizmet binası önünde düzenlediği törene, Kaymakam Turgut Çelenkoğlu, Belediye Başkanı Zeki Kayda, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, Büyükşehir Salihli Koordinatörü Ali Rıza Ünveren ve Esnaf Odaları Başkanları ile esnaflar katılırken, törende Yılın Genç Girişimcisi, Yılın Kadın Girişimcisi, Meslekte 25. Yıl Onur, Hizmet Şeref ve Takdir Belgeleri sahiplerini buldu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Yüksel Hisar, oda olarak Ahilik Kültürü etkinliğinin 12’ncisini düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yüksel “Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Anadolu’da Ahilik, Ahi Evran tarafından kurulmuştur” dedi.

devamı için >>>

 
Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Kongresi İstanbul’da PDF Yazdır E-posta
Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM ile Esnaf ve Sanatkârlar Derneği ESDER, İstanbul’da Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Kongresi düzenleyecek.

TASAM ve ESDER tarafından ana teması; ‘’Üretim - Tüketim Sosyal Sorumluluk, Eğitim İş Modeli” olarak belirlenen ve ‘’Medeniyet İnşası: Referans Değerler, Kurumlar, Kişiler’’ etkinlikleri çerçevesinde model proje olarak tasarlanan Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Kongresi, 13-14 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Bayrampaşa Wish More Hotel’de gerçekleştirilecek.

Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Kongresi, uzman akademik çevreleri ve düşünce kuruluşlarını bir araya getirmeyi, bu çerçevede Türkiye’de kamu, akademi, STK’lar ve iş dünyası temsilcilerinin dâhil olacağı bir tartışma platformu oluşturmayı amaçlıyor. Bu kapsamda yürütülecek çalışmaların, mevcut resmî ve sivil kurumlar arasında işbirliği imkânlarının geliştirilmesine de çok yönlü faydalar ile önemli katkılar sağlaması ve hazırlanan bu model proje içinde, Ahiliğin Türkiye ve dünya için her ölçekte uygulanabilir “iş ve eğitim modeli” potansiyelinin kurumsallaşmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

Kongre’nin alt temaları; “Üretim, Tüketim ve Eğitim Modeli Olarak Ahilik ve Ahi Evran”’,  “Otokontrol Müessesesi Olarak Ahilik”; “Sosyal Politikalar, Sivil Toplum ve Ahilik”, “Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Ahilik”, “Çok Boyutlu Güvenlik ve Ahilik (Orta Sınıfın Tasfiyesi ve Mikro-Milliyetçiliğin Etkilerinin Önlenmesi vb)”, “Çok Boyutlu Refah ve Siyasi İstikrar İçin Ahilik”, “Tüketici Hakları ve Ahilik”, “Emek, Sermaye ve Ahilik”, “Tarihî, Sosyal ve Kültürel Değerlerin İhyası İçin Ahilik”, “Yeni Kurumsal Modellemeler; Baciyan-ı Rum, Ahiyan-ı Rum, Abdalan-i Rum, Gaziyan-ı Rum” olarak belirlenmiş.
Devamını oku...
 
II. Uluslararası Harakani Sempozyumu 16-18 Ekim 2014 PDF Yazdır E-posta

Program

Bildiri özetlerinin son gönderilme tarihi 25 Eylül'e kadar uzatılmıştır.

1. Bildiri özetlerinin en son gönderilme tarihi: 25 Eylül 2014

Bildiri özet formu için tıklayınız

2. Bildiri tam metinleri sempozyumdan sonra istenecektir

3. Sempozyum son kayıt tarihi: 7 Ekim 2014

4. Sempozyum tarihi: 16-17-18 Ekim 2014 

İletişim 

Şahika BOÇNAK

Telefon: 05383132042

E-posta: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

17 Ekim 2014 - Cuma

sempozyum programı için tıklayınız

 
Sarajevo Ahilik Symposium PDF Yazdır E-posta

The Role Of ‘Ahilik’ in Establishing Social Peace in The Balkans 

INTERNATIONAL SYMPOSIUM

SEPTEMBER 21-23, 2012

Ahilik (Akhism) has been an efficient organization in the geography of Anatolia and Rumelia for almost 500 years. This institution which was very powerful in the areas of politics, economics, ethics, and in the military field, has also been an effective and decisive organ in the formation of social life and in the development of state and society organizations.

The primary objective of this symposium is to present, share and negotiate the ideas according to the regulations drawn from 500 years of experience, in terms of current socio-economic and political life, and organizing their life cycle. In addition, it is expected from academic studies that; with the aim of developing practical application models and examining the principles and social structure of Ahi Community, beneficial results will be adapted to the current conditions and practical applications. The symposium languages are English, Turkish and Bosnian.

Devamını oku...
 
Osmanlı Türkiye'sinde Ahilik İhtisap Kanunları ve Kadı Narhları: Eşya, Gıda Maddelerinin Kontrolü PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 14 Nisan 2012 11:11

Uluslararası Güvenilir Gıda Derneği "Osmanlı Türkiye'sinde Ahilik İhtisap Kanunları ve Kadı Narhları: Eşya, Gıda Maddelerinin Kontrolü" Paneli

 

Uluslararası Güvenilir Gıda Derneği "Osmanlı Türkiye'sinde Ahilik İhtisap Kanunları ve Kadı Narhları: Eşya, Gıda Maddelerinin Kontrolü" Paneli

 
Libya’ya, Mısır’a Bakarken Öz Kültürüne Fransız Kalanlar PDF Yazdır E-posta

Dr.Hayati BİCE

Libya’da devam eden ayaklanma hakkındaki tartışmaları izlerken ülkemizde müzminleşmiş (kronikleşmiş) bir aydın hastalığının tipik bir örneğine daha tanık oldum. NTV’nin ‘âkîl gazetecisi’ Oğuz Haksever’in moderatörlüğünü yaptığı bir programda(1) Libya olayları, gazeteci ve Uluslararası İlişkiler uzmanı akademisyenler arasında konuşulurken bu durum ortaya çıktı. Bir konuşmacı, Libya’daki ayaklanmanın sosyal zemini hakkında konuşurken öylesine bir semptom (bulgu) ortaya konuldu ki, sadece bu bulgu ile -sadece o akademisyenimiz değil kendi kültürüne yabancılaşmış aydın modeli- bazı okumuşlarımızdaki hastalığın ciddiyetini anlamak mümkündür.

Program katılımcılarından akademik kökenli bir Uluslararası İlişkiler uzmanı olan Dr. Cengiz Aktar, Kaddafi’nin 42 yıllık diktatörlüğüne karşı nitelikli ve örgütlü muhalefet olmadığını belirterek Libya’daki muhalefeti anlatırken “futtuvva” isimli bir grubun da Libya muhalefet örgütlenmesinin önde gelen unsurlarından olduğunu söyledi. “Futtuvva” kavramını –muhtemelen- Kuzey Afrika ile açık/örtülü sömürgecilik döneminden kalan ilgisi ile Libya olaylarına geniş yer veren Fransız basınından iktibas ettiğini düşündüğüm Cengiz Aktar’ın sadece bir isim olarak anıp geçtiği bu grubun kimlerden oluştuğu, nasıl organize olduğundan hiç bahsedilmedi. Sanıyorum programı izleyenlerin çoğunluğu; bu sözcükten hiçbir şey anlamadan -işittikten hemen sonra- unutup gitmiştir.(2)

Arabca kelimelerin Batı dillerine aktarılma kalıbını bilenler için anlaşılır bir durumdu ki “futtuvva” kelimesi aslında “fütüvvet” kelimesinden başka bir şey değildi. İslâm dünyasında “fütüvvet” kavramını terim olarak işleyip sosyal bir organizasyonun ideolojisine beşik yapmış bu ülkenin bir aydınının bu aymazlığı, aslında ibret verici oluşu yanında acı bir gerçeğimizdir. Konu, bu nedenle, sadece bir aydının ‘dil sürçmesi’ olarak değerlendirmek ötesinde Türk aydınının asırlardır muzdarib olduğu öz kimliğine yabancılaşma hastalığının bir tezahürü olarak değerlendirilmeğe müsaittir. Bu yazıyı yazmama neden olan güdü, tam da budur.

Peki neydi Libya’daki halk ayaklanmasını yürüten sosyal unsurlardan “fütüvvet” yapılanması?

“Lâ Fetâ İlla Alî…”

Kelime anlamı ‘yiğitlik’ olan Fütüvvet kavramı Arabça bir kelime olan ve "delikanlı, yiğit, eli açık, iyi huylu" anlamındaki ‘fetâ’ kelimesinden gelmektedir. Fütüvvet kelimesine sözlüklerde soy temizliği, mertlik, gençlik, delikanlılık, cömertlik, eli açık olma gibi anlamlar da verilir. Klasik edebiyatımıza giren bir deyim olarak “Lâ Fetâ İlla Alî, Lâ Seyfe İlla Zülfikâr” (Hz. Alî’den başka yiğit; Zülfikâr’dan başka kılıç yoktur…) tamlaması kelimenin bu anlamlarını tam manâsıyle içerir.

Devamını oku...
 
Bugünün Yesevîsi PDF Yazdır E-posta


YeseviHep düşünmüşümdür: “Acaba Hazret Sultan Yesevî bugünkü dünyada yaşıyor olsa idi, mesajlarını topluma iletmek için nasıl bir yöntem izlerdi?” Ya da: “Bugünün Yesevîsi nasıl birisi olurdu?”

 Dr. Hayati BİCE  

Bu soruları yanıtlamak için tarihte yaptıklarından hareket etmekten, Yesi’deki Yesevî dergâhında yaşananları yansıtan menkıbelerden yola çıkmaktan başka bir yöntem yok görünüyor. O halde öyle yapalım…

Ahmed Yesevî’nin irşad yöntemini incelediğimizde içerisinde yaşadığı topluma, o toplumun dilinden ve kolayca anlayabilecekleri kavramlar aracılığı ile hitab ettiği görülür. Sadece neden şiirlerini Türkçe söylediğini izah ettiği hikmetinde mahşer yerinde mutlu olacak kişilerin Burak’a ata biner gibi binerek, başlarındaki börkleri de gösterişli bir şekilde takacaklarını ifade eden sahneyi hatırlayalım.(1) O zaman hemen söyleyebiliriz ki, Yesevî bugün yaşasaydı öncelikle Kur’an ve hadis anlamını kavramaları için topluma Kur’an-ı Kerîm ve sünnet mesajlarının ulaşması için en etkili yöntemleri tercih edecektir. Bu yöntem ise günümüz şartları göz önüne alınırsa görsel medya olan TV, sinema ve internet olurdu. Bu araçlar kullanılarak topluma mesaj iletilmesinde kullanılacak dil de günün yaşayan Türkçesi olmak durumunda idi. Ancak mesajın yeryüzünün global bir köy haline geldiği günümüz dünyasının tüm insanlarına ulaşması için yaygın dünya dillerinde de tebliğ imkânlarının zorlanması gerekecekti. Daha 16. yüzyılda Yesevî dervişi Sultan Ahmed Hazînî tarafından kaleme alınan risâlelerde Yesevîyye tarikatının olmazsa olmaz şartları arasında sayılan “mekân” konusunu hatırladığımda Yesevîlik şanına layık bir merkez dergâh-âsitâne teşkil edileceğini de tahmin ediyorum. Yesevî külliyesinin mimarî ayrıntılarına dikkat edilirse bu dergâhta zengin bir kütübhane, iyi organize edilmiş bir arşiv-müze mutlaka bulunacaktır. Halvete girecek dervişler için kırk hücreli bir halvethane, misafirler için konaklama tesisi, fukaraya hizmet verecek bir mutfak ile bir sosyal tesis külliyenin bölümleri arasında yer alır.

Devamını oku...
 
Uşak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları PDF Yazdır E-posta

Uşak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 11-17 Ekim “Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü ve tören düzenledi.

Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan Ahilik Haftası kutlamaları mehteran eşliğinde kortej yürüyüşü ve belediye önündeki törenle devam etti. Törene Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Alay Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Uşak Milletvekilleri Mustafa Çetin, Nuri Uslu ve Osman Coşkunoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği törende Uşak Terziler Odası tarafından hazırlanan ve Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin sergilediği 32 parçadan oluşan mini defile yoğun ilgi gördü. Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden gelen bir ekibin geleneksel kuşak bağlama töreni de ilgiyle izlendi. Ahilik haftası kutlamaları yılın Ahisi seçilen Fahri Ekiz’e ödülü verildi.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk, açılış konuşmasında ahi teşkilatının önemine değinerek esnafın taşıması gereken özellikler üzerinde durdu.

Devamını oku...
 
BURSA'DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI SÜRÜYOR PDF Yazdır E-posta

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ ABDULLAH KARADAĞ, AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ESNAFI AĞIRLADI.

 

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan ve 13’üncü yüzyılda görülmeye başlayan esnaf kuruluşu olan Ahilik, çeşitli etkinlikle kutlanıyor. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnaf odalarının temsilcilerini ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, ahilik geleneğinin günümüzde de yaşatılıyor olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. 

Bursa Sanayi ve Ticaret İl müdürü Mahmut İnan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanvekili Hüseyin Köse ile esnaf odalarının temsilcileri Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ı ziyaret etti. Tarihi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkanvekili Karadağ, unutulmaya yüz tutmuş ahilik geleneğinin günümüzde de yaşatılıyor olmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Ahilik teşkilatının iş ahlakını yayan ve benimseten bir kuruluş olduğunu hatırlatan Karadağ, “Alın teriyle kazanılan bir sermaye olmayınca toplumda çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle bir ahilik kültürüyle yoğrulan esnafımız toplum yapı içinde büyük önem taşıyor” dedi. 

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanvekili Hüseyin Köse de Bursa’daki esnaflar olarak Ahilik geleneğini en iyi şekilde yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Köse, özellikle son dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sağladığı desteklerden dolayı Başkan Altepe ve tüm meclis üyelerine teşekkür etti.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 3
Habitat Siteler Ağına Dahildir
School Joomla Templates and Joomla Tutorials