AHİYAN

Ahilik Kültürünü Tanıtım Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Ahilik Haftası Uşak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları

Uşak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları

E-posta Yazdır

Uşak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 11-17 Ekim “Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü ve tören düzenledi.

Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan Ahilik Haftası kutlamaları mehteran eşliğinde kortej yürüyüşü ve belediye önündeki törenle devam etti. Törene Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Alay Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Uşak Milletvekilleri Mustafa Çetin, Nuri Uslu ve Osman Coşkunoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği törende Uşak Terziler Odası tarafından hazırlanan ve Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin sergilediği 32 parçadan oluşan mini defile yoğun ilgi gördü. Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden gelen bir ekibin geleneksel kuşak bağlama töreni de ilgiyle izlendi. Ahilik haftası kutlamaları yılın Ahisi seçilen Fahri Ekiz’e ödülü verildi.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk, açılış konuşmasında ahi teşkilatının önemine değinerek esnafın taşıması gereken özellikler üzerinde durdu.

Sadettin Öztürk konuşmasında şunları söyledi; "Ahilik kültürünü çağımızın şartlarına uygun hale getirerek yaşatmak, üzerimize düşen en önemli görevler arasındadır. İnsana saygı ve sevgiyi işleyen Ahilik kültürü haksız rekabeti ortadan kaldıran sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, kaliteli üretimi benimseyen ve teşvik eden bir teşkilattır. Ahilik teşkilatları iş hayatının düzenlenmesinde toplumun bütününü ele alarak sosyal grupların menfaatlerini düşünmelidir. Sosyal huzurun sağlanması için uzlaşmacı, sosyal ve ekonomik ilişkilerin kurulmasını amaçlayan Ahilik teşkilatları bu özelliği ile insanlığa ışık tutar. Millet olarak sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden Ahi Evran muhabbeti ile birbirimizle kucaklaşarak dünya milletleri ile yarışmalıyız. Ahi olan kişinin yoksullara ve düşkünlere yardım etmek için eli, konuk olarak gelenler için kapısı ve yoksullara, konuklara ve düşkünlere doyurmak için de sofrası açık olmalıdır. Yine ahi olan kişinin kimsenin ayıbını görmemek ve kimseyi kötü gözle bakmamak için gözleri, kimsenin ırzına namusuna kötülük yapmamak için beli ve kimse hakkında kötü söz söylemeyip münafıklık yapmamak için dili bağlı olmalıdır. Bu özellikleri taşıyan her esnaf hem adetlerimizi yerine getirmiş olur hem de kazancına kazanç katar. Biz ahiliği böyle öğrendik. Çıraklarımıza ve bizden sonraki nesillere de aynı şekilde aktarmak zorundayız" dedi.

Belediye Başkanı Ali Erdoğan ise konuşmasında Ahilik teşkilatının Türk-İslam kültürünün oluşmasında önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, "Ahilik teşkilatını günümüzde esnaf odaları temsil etmeye çalışıyor. Ancak esnaf ve sanatkarların önemli sorunları var. Vergi yükü ve süper marketler gibi sorunların çözümlenmesi gerekiyor. Eğitim sistemi teorik eğitime önem verdiği için esnaf ve sanatkar çırak bulmakta zorlanıyor. Yapılacak düzenleme ile bu sorununda giderilmesi gerekiyor. Aksi takdirde Ahilik teşkilatını sürdürmek mümkün değildir" dedi.

Ahilik teşkilatının kardeşlik, çömerlik ve birlik beraberliğin simgesi olduğunu anlatan Uşak Valisi Özdemir Çakacak da, "Ahilik teşkilatının prensipleri toplumsal yaşamda da geçerli olmalıdır. Esnaf kanaat eden, sadece kendini değil toplumu da düşünen kişidir. Türk Standartlar Enstitüsü, patent kurumu gibi kurumlarımız da Ahilik teşkilatının bugünkü yansımalarıdır. Ahilikte standartlara uymayan, eksik imalat yapan esnafları ihraç edip topluma teşhir eden bir teşkilattır. Ahi kişi yanında çalıştırdığı kalfa ve çırakların emeğini alın teri kurumadan veren kişidir. Biz tüm esnaf ve sanatkarlarımızın bu hassasiyette olmasını arzu ediyoruz" dedi.

Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen tören esnaf lokmasının dağıtılmasıyla sona erdi. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında yarın fotoğraflı sergisi ve çeşitli etkinlikler yapılacak.

http://www.akisgazetesi.com/read_detail.php?id=10815