AHİYAN

Ahilik Kültürünü Tanıtım Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Ahilik Haftası Adana'da Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları

Adana'da Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları

E-posta Yazdır


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın genelgesi gereği Adana'da bu yıl ikincisi düzenlenen Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları, ikinci gününde renkli görüntülere sahne oldu.

Atatürk Parkı 75.Yıl Sanat Galerisi bahçesinde düzenlenen törende, meslekte 40 yılın üstünde hizmeti bulunan 80 yaşındaki Adana Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Hakkı Başman yılın ahisi seçildi.

Esnaflar tarafından çiçeklerle karşılanan Adana Valisi İlhan Atış, kutlamalara son anda mazereti nedeniyle gelemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı kısa bir süre bekledikten sonra törenlerin başlamasını istedi.

Kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu ve üzerinde esnaf hakkı bulunduğunu ifade eden Atış, "Sanatkar adı benim kanaatimce zanaatkarlar olarak söylenmeli. Zanaatkarlarımıza da saygılarımı sunuyorum. Haftanızı kutluyorum" dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık da, bu yıl Adana'da ikinci kez kutlanan Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı'nın tüm esnaf için hayırlara vesile olmasını diledi. Barışık, iyiyi, doğruyu, güzeli benimsemiş olan Ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktarmak ve öğretmek amacıyla bu anlamlı günün kutlandığını söyledi.

Bir ülkenin sosyal ve iktisaden kalkınmasının ancak kendi tarihî değerlerinin, günün şartlarına göre yeniden yorumlanmasıyla mümkün olacağını kaydeden Barışık, geri kalmışlıktan ileri medeniyet seviyesine ulaşan Japonya gibi birçok gelişmiş ülkenin bunu gösterdiğini vurguladı.

Konuşmalardan sonra ESOB Başkanı Kazım Barışık, 40 yılı aşkın süredir Adana Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanlığı'nı sürdüren 80 yaşındaki Hakkı Başman'a ahi kaftanı giydirdi ve çiçek ile plaket verdi.

Daha sonra Vali Atış ve protokol üyeleri, demir dövdü, Ahi pilavı yedi, ayran içti. Ahi pilavı ikramı sırasında izdiham yaşandı. Kutlamalar kapsamında halk oyunları ekibi, kalaycı, köşker, yorgancı esnafının gösterisi, el sanatları sergisi açılışı yapıldı. Katılımcılara çiçek dağıtıldı.

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları yarın saat 10.00'da esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları temsilcilerinin Motor Meslek Lisesi'ni, 13.00'de Karşıyaka Orhan Çobanoğlu Meslek Lisesi'ni ve 15.00'de de Meslek Yüksek Okulu'nu ziyaretiyle devam edecek.

(CHA)