AHİYAN

Ahilik Kültürünü Tanıtım Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Ahilik Haftası Çanakkale’de Ahilik Haftası Kutlamaları

Çanakkale’de Ahilik Haftası Kutlamaları

E-posta Yazdır

 

Çanakkale Ahilik HaftasıÇanakkale’de Ahilik Haftası’nın 12–18 Ekim 2009 tarihleri arasında kutlanacağı bildirildi.  12-18 Ekim tarihinde yapılacak olan 14. Ahilik Kültürü Haftası, Çanakkale’de düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle kutlanacak.  

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nce ortaklaşa kutlanacak “Esnaf Bayramı” etkinlikleri 12 Ekim 2009 Pazartesi günü saat 09.00’da protokol ziyaretleriyle başlayacak.
İl kutlama komitesi hafta sebebiyle valilik, Çanakkale Belediyesi ile Boğaz ve Garnizon Komutanlığını ziyaret edecek.Ahilik Haftası kapsamında protokol ziyaretlerinin ardından, 12 Ekim Pazartesi günü saat 10.30'da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunacak. Törende Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu’nun günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalarının ardından ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Tezcan bir konuşma yapacak. Çelenk töreninde yapılacak olan halk oyunları gösterisi ardından katılımcılara ikramda bulunulacak. Daha sonra tarihi yerler ve askeri müzelerin gezilmesinin ardından ilk günkü kutlamalar sona erecek. Ahilik Haftası ile ilgili kutlamaların ikinci gününde ise sanayi bölgesindeki sağlık ocağında sağlık taraması yapılacak. Aynı gün tarihi yerler gezilecek. 14. Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları kapsamında 14 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan sağlık taramasının ardından, ÇAKADER Daniş Acar Huzurevi sakinlerine yönelik kuaförlük hizmeti verilecek. Aynı gün saat 21.30’da Ton Tv’de panel düzenlenecek. 15-16 Ekim tarihlerinde vatandaşlara ücretsiz sağlık taraması yapılacak. 17-18 Ekim tarihlerinde ise tarihi ve askeri müzelerin gezilmesiyle Ahilik Haftası kutlamaları sona erecek. 14. Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarına, esnaf ve sanatkarların yanında vatandaşlarında katılabileceği kaydedildi.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu; “Ahilik Kültür Haftası'nın ve esnaf bayramının ülkemize ve dünyamıza barışı, kardeşliği, hoşgörüyü, kederden uzak sevinçli günleri getirmesini diliyorum. Ülkemizin ve dünyamızın barışa, birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Bunu gerçekleştirmek, ahilik kültürüne inanan bütün sivil toplum kurumlarının asli görevidir” dedi.