AHİLİK HAFTASI
Uşak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları Yazdır E-posta

Uşak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 11-17 Ekim “Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü ve tören düzenledi.

Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan Ahilik Haftası kutlamaları mehteran eşliğinde kortej yürüyüşü ve belediye önündeki törenle devam etti. Törene Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Alay Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Uşak Milletvekilleri Mustafa Çetin, Nuri Uslu ve Osman Coşkunoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği törende Uşak Terziler Odası tarafından hazırlanan ve Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin sergilediği 32 parçadan oluşan mini defile yoğun ilgi gördü. Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden gelen bir ekibin geleneksel kuşak bağlama töreni de ilgiyle izlendi. Ahilik haftası kutlamaları yılın Ahisi seçilen Fahri Ekiz’e ödülü verildi.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk, açılış konuşmasında ahi teşkilatının önemine değinerek esnafın taşıması gereken özellikler üzerinde durdu.

Devamını oku...
 
BURSA'DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI SÜRÜYOR Yazdır E-posta

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ ABDULLAH KARADAĞ, AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ESNAFI AĞIRLADI.

 

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan ve 13’üncü yüzyılda görülmeye başlayan esnaf kuruluşu olan Ahilik, çeşitli etkinlikle kutlanıyor. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnaf odalarının temsilcilerini ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, ahilik geleneğinin günümüzde de yaşatılıyor olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. 

Bursa Sanayi ve Ticaret İl müdürü Mahmut İnan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanvekili Hüseyin Köse ile esnaf odalarının temsilcileri Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ı ziyaret etti. Tarihi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkanvekili Karadağ, unutulmaya yüz tutmuş ahilik geleneğinin günümüzde de yaşatılıyor olmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Ahilik teşkilatının iş ahlakını yayan ve benimseten bir kuruluş olduğunu hatırlatan Karadağ, “Alın teriyle kazanılan bir sermaye olmayınca toplumda çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle bir ahilik kültürüyle yoğrulan esnafımız toplum yapı içinde büyük önem taşıyor” dedi. 

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanvekili Hüseyin Köse de Bursa’daki esnaflar olarak Ahilik geleneğini en iyi şekilde yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Köse, özellikle son dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sağladığı desteklerden dolayı Başkan Altepe ve tüm meclis üyelerine teşekkür etti.

 
AHİLİK HAFTASI İSTANBUL TAKSİM'DE KUTLANDI Yazdır E-posta

İstanbul'da Ahilik HaftasıAhilik Haftası dolayısıyla Taksim'de yürüyüş düzenleyen İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Ahilik Haftası, Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi İstanbul'da da çeşitli törenlerle kutlanıyor. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB), Ahilik Haftası nedeniyle Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı'na yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakıldı. Basın açıklamasını yapan İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, "Ahilik Haftası'nı kutluyoruz. Osmanlı'da çöküş, ahiliğin bitmesiyle başlamıştır. Bugün Taksim'de yürüdük. Kapalıçarşı'da ahilik duası edeceğiz. Yılın ahi babasına kaftan giydireceğiz. Almanya'da 1983 yılında gittiğimde bana oradakiler ahiliğin prensiplerini uyguladıklarını söylediler. Biz de değerlerimizi sahip çıkmalıyız" dedi.

 
Konya'da Ahilik Haftası Kutlamaları Yazdır E-posta


11-18 Ekim tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri Konya'da Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı.

Konya'da Ahilik Haftası Kutlamaları Anıt Alanı'nda düzenlenen programda Atatürk Anıtı'na çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Konferans Salonu'nda düzenlenen programa geçildi. Buradaki törene Konya Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, Konya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Bekir Duvarcı, oda ve borsa başkan vekilleri ile esnaflar ve öğrenciler katıldı. Programda konuşan KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, Ahiliğin yüzyıllar öncesine dayanan ve Anadolu'nun şekillenmesinde önemli rol oynayan bir teşkilatlanma olduğunu belirterek, "Ahilik, sanatkarın yetiştirilme, çalışma biçimine yönelik ilkelerin yüzyıllar öncesinden gelen anlayışı içinde yer alan 'Gözü, Gönlü ve Kalbi Tok Olmak' düşüncesiyle kurumsallaşmış bir meslek teşkilatıdır. Esnaf, Ahilik öğretisi gereği iç denetim yolunu açık tutarak, kusurlu mal üretiminden kaçınırken, aynı zamanda tüketici haklarını koruyan, geleneksel bir kurumun ilkelerini yerine getirmektedir" dedi

Konuşmaların ardından yılın esnafı seçilenlere plaketleri törenle verildi. Programın sonunda ise Ahilik kültüründe kalfalıktan ustalığa geçiş töreni olarak yapılan Şed Kuşatma Töreni, Meram Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından temsili olarak yapıldı.

 
Bursa'da Kalfalıktan Ustalığa Geçiş Töreni (Şed Kuşatma) Yazdır E-posta


Bursa'da Ahilik HaftasıBursa'da Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen kalfalıktan ustalığa geçiş töreni (şed kuşatma) büyük ilgi gördü.

Orhan Parkı'ndaki tören mehter marşı konseriyle başlayıp, Bursa Kılıç Kalkan ekibi gösterisiyle devam etti.

Törende konuşan Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, 1200'lü yıllarda Ahilik anlayışı gereği bir kişinin esnaf ve sanatkâr olabilmesi için 740 kuralın belirlendiğini, bunlardan 129'unu bilmeyenlerin sanatkar olamadığını söyledi.

Esnafların bu günlere gelirken tarihle kopukluk yaşadığını ifade eden Tak, "Biz bunu eğitimle aşacağız." dedi.

Konuşmaların ardından Kırşehir'den gelen Ahi grubu, kalfalıktan ustalığa geçen bir gencin şet kuşatma törenini canlandırdı. Törenin ardından kuaför şov da vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

 
Afyonkarahisar'da Ahilik Haftası Kutlamaları Yazdır E-posta

 

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Madeni Sanatkarlar Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında 1. ve 2. Küçük Sanayi ile çarşı esnafına 10 bin broşür ve el ilanı dağıttı.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Emin Birliktir, Ahilik Haftası nedeniyle dağıtılan broşür ve el ilanlarında Hz. Ahi Evran-ı Veli'nin sözlerinin yer aldığını söyledi.

Hz. Ahi Evran-ı Veli'nin sözlerinin yer aldığı ilanlarda; esnaf olmanın güzel anlamlarını taşıyan kelimelerin ve cümlelerin olduğuna da değinen Başkan Birliktir, esnaflar için güler yüzlü ve tatlı dilli olmanın, hataları yüze vurmamanın ve kötülük edenlere iyilikte bulunmanın çok önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Bütün esnafların Ahilik Haftasını kutlayan Birliktir, esnaflara hayırlı ve bol kazançlar diledi.

 
Çorumlu Esnaflar Ahilik Haftası'nı Kutluyor Yazdır E-posta


Çorum'da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Kültürü Haftası, renkli görüntülere sahne oldu.

Çorum'da Ahilik HaftasıAhilik geleneği, her yıl 12-18 Ekim tarihleri arasında Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri ile hatırlanıyor. Bu yıl 22'incisi gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası, Çorum'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) tarafından Hürriyet Meydanı'nda program düzenlendi. Vali Vekili Ergün Güngör, Belediye Başkan Vekili Zeki Gül, Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, daire müdürleri ve vatandaşların katıldığı etkinlikler, Mimar Sinan Halk Eğitim Merkezi halk oyunu ekibinin gösterileriyle başladı. Çorum Belediyesi Mehter Takımı'nın konseriyle devam eden etkinlikler kapsamında Mimar Sinan HEM ve ÇESOB tarafından açılan stantlar gezildi.

Protokol mensupları ve vatandaşlar, ebru yapılan stant ile yaşlı bir berberin yaptığı sakal tıraşını ilgiyle izledi. Törenin sonunda Aşçılar ve Lokantacılar Odası tarafından yufka ekmek, bulgur pilavı ve şurup dağıtıldı. (CHA)

 
Adana'da Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları Yazdır E-posta


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın genelgesi gereği Adana'da bu yıl ikincisi düzenlenen Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları, ikinci gününde renkli görüntülere sahne oldu.

Atatürk Parkı 75.Yıl Sanat Galerisi bahçesinde düzenlenen törende, meslekte 40 yılın üstünde hizmeti bulunan 80 yaşındaki Adana Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Hakkı Başman yılın ahisi seçildi.

Esnaflar tarafından çiçeklerle karşılanan Adana Valisi İlhan Atış, kutlamalara son anda mazereti nedeniyle gelemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı kısa bir süre bekledikten sonra törenlerin başlamasını istedi.

Kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu ve üzerinde esnaf hakkı bulunduğunu ifade eden Atış, "Sanatkar adı benim kanaatimce zanaatkarlar olarak söylenmeli. Zanaatkarlarımıza da saygılarımı sunuyorum. Haftanızı kutluyorum" dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık da, bu yıl Adana'da ikinci kez kutlanan Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı'nın tüm esnaf için hayırlara vesile olmasını diledi. Barışık, iyiyi, doğruyu, güzeli benimsemiş olan Ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktarmak ve öğretmek amacıyla bu anlamlı günün kutlandığını söyledi.

Bir ülkenin sosyal ve iktisaden kalkınmasının ancak kendi tarihî değerlerinin, günün şartlarına göre yeniden yorumlanmasıyla mümkün olacağını kaydeden Barışık, geri kalmışlıktan ileri medeniyet seviyesine ulaşan Japonya gibi birçok gelişmiş ülkenin bunu gösterdiğini vurguladı.

Devamını oku...
 
Erzurum'da Ahilik Haftası Yazdır E-posta


Erzurum'da Ahilik Haftası şehir merkezinde yapılan törenlerle kutlanırken, çöpler arasında kalan ahi mezarları yine unutuldu.

Erzurum'da Ahilik Haftası Erzurum Ajans-Her yıl ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri Erzurum'da da başladı. Ancak kutlamalara, Ahi mezarlarına gösterilen ilgisizlik ve vefasızlık gölge düşürdü. Yıllardır yazılı ve görsel basında gündeme getirilen ahi mezarları çöplükler içerisinden hâlâ kurtarılamadı. Anadolu'da ticari ve kültürel faaliyetlerin öncüsü olan Ahilerin kabirlerine ne sivil toplum kuruluşları ne de kamu kurumları sahip çıkıyor. Yaklaşık 20 yıldır ulusal ve mahalli basın tarafından gündeme getirilen Ahi Tuman Baba'nın kabri definecilerce talan edilmiş durumda. Çöplükler içerisinde kalan tarihi mezarın kurtarılmasıyla ilgili bugüne kadar birşey yapılmadı. Yine Mehdi Efendi Mahallesi'nde apartmanlar arasında kalan Ahi Fahrettin'e ait kabir de Ahi Toman Baba mezarı ile aynı kaderi paylaşıyor.

Erzurum'da Ahilik Haftası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rasim Fırat, Ahi Toman Baba'nın mezarı için Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçtiklerini ancak bir sonuç alınamadığını dile getirdi. Fırat, "Ahi Toman Baba'nın mezarının kurtarılması için 3-4 yıldır Büyükşehir Belediyemiz ile görüşüyoruz. Başkanımız Ahmet bey ile mezar yerine gittik. Apartmanın altında kaldığı için apartmanın istimlak edilmesi gerekiyor. Belediyenin imkanları mı kısıtlı bilmiyorum, şu ana kadar herhangi bir şey yapılmadı." dedi.


Kutlamalar kapsamında önümüzdeki günlerde Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ile 9. Kolordu Komutanlığı'nın ziyaret edileceği ve resim, kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödül verileceği öğrenildi.

Erzurum'da Ahilik Haftası Öte yandan bugünkü kutlamalar kapsamında tarihi Çifte Minareli Medrese önünden Havuzbaşı'na kadar mehteran takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. Havuzbaşı'nda Vali Yardımcısı Gürkan Polat, Büyükşehir Belediye Başkanı Avukat Ahmet Küçükler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rasim Fırat ile öğrencilerin de yer aldığı tören gerçekleştirildi. Törende konuşan Rasim Fırat, ahilik geleneğinin tarihi önemi üzerinde durdu.(CHA)
 
Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı - Denizli Yazdır E-posta


Ahi Sinan Esnaf, Tüccar ve Sanayiciler Yardımlaşma Derneği (AHİYAD) Başkanı Ali Ordu, Ahi Sinan Türbesi'nin yerinin tespit edilerek aslına uygun inşa edilmesini istedi. 

Her yıl Ekim ayının ikinci haftasında kutlanan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunan AHİYAD Başkanı Ali Ordu, bir toplumun en değerli varlıklarından birisinin de yaşatılan kültür değerleri olduğunu belirterek, "Zengin bir kültüre sahip olan Türk Milleti, bu değerlerini koruyarak, bozulmadan, gelecek nesillere aktarabilmiş ender milletlerden biri olmuştur. Türk sosyal ve ekonomik hayatının gelişmesinde önemli yeri olan Ahilik Teşkilatı da, halkımız tarafından günümüze kadar yaşatılmış bir geleneğimizdir. Bu geleneği çağımızın şartlarına uygun hale getirerek yaşatmak bizlere düşen en önemli görevlerden biridir" dedi. 

Çalışma hayatımızın düzenleyicisi olan Ahilik kültürünün akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerinde temellenerek, sevgi, kardeşlik ve karşılıklı dayanışma kuralları içerisinde yoğrulup Türk Milleti'ne has bir kültür hazinesi haline geldiğini söyledi. Bundan dolayıdır ki ahiliğin tüm Anadolu'ya yayılıp, Müslüman-Türk halkından kabul gördüğünü anlatan Ordu, şöyle konuştu: "Ahilik geleneğinin tam anlamıyla yaşatıldığı dönemlerde Türk Milleti idari, askeri ve ekonomik anlamda dünyanın en güçlü devleti haline gelmiştir. 600 yıl yaşayan, 3 kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti'nin temelinde ahilik geleneğinin büyük önemi var. Akıl, bilim, ahlak ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı dayanışma, sevgi, saygı, hoşgörü ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkar yetiştirmiştir." 

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 2
Habitat Siteler Ağına Dahildir
School Joomla Templates and Joomla Tutorials