AHİYAN

Ahilik Kültürünü Tanıtım Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler Baciyan-ı Rum Belgeseli'nin çekimleri tamamlandı

Baciyan-ı Rum Belgeseli'nin çekimleri tamamlandı

E-posta Yazdır

Metin yazarlığını ve senaristliğini Süheyla Taşcıer’in yaptığı Baciyan-ı Rum adlı belgeselin Kırşehir, Kayseri, Konya, Ürgüp, Tatvan ve Kars’ta gerçekleştirilen çekimleri tamamlandı. Güpgüpoğlu Konağı gibi tarihi mekanlarda gerçekleştirilen çekimlerde 100 kişilik ekip görev aldı.

Yapımcılığını Nuh Mete Deniz'in yaptığı belgeselin yönetmenliğini ise Hüdaverdi Yavuz yapıyor. Selçuklu döneminde Ahilik teşkilatının bir alt kolu olarak kurulmuş kadın örgütü olan "Baciyan-ı Rum"un kuruluşu ve Moğol istilası sonucu yıkılışına kadar olan dönemi ele alan belgeselde Erciyes etekleri, Karpuzseki bölgesinde de çekimler yapıldı.


Belgesel ekibinin yönetmeni Hüdaverdi Yavuz, az bilinen bir dönemi anlatarak belgelemek amacıyla yola çıktıklarını ifade etti.

13. yüzyıl Anadolusu’nun da canlandırıldığı belgeselde Baciyan-ı Rum’un kurucusu Fatma Bacı’yı ödüllü oyuncu Yelda Reynaud Moğol komutanı Baycu Noyan2I ise Fehmi Gökdeniz canlandırıyor belgeselin müzikleri ise Cem Yıldız’ın imzasını taşıyor.

BACİYAN-I RUM NEDİR:

Anadolu’da ve dünyada kadınların bir araya gelerek oluşturdukları ilk teşkilat olarak bilinen Baciyan-i Rum Ahi Evran'in eşi Fatma Bacı tarafından kadınları kültürde, sanatta, edebiyatta, sosyal ve ekonomik alanlarda kalkınıp gelişmesini sağlamak için kurulmuştu.

Baciyan-ı Rum teşkilatına mensup Anadolu kadınları, gerektiğinde düşmanlara karşı vatan savunmasında eşlerinin yanında mücadele etmişlerdi. 1243 Moğol istilası ile son bulan teşkilatın kadınları istilaya karşı da bire bir savaşmışlardı. Anadolu’nun işgali ile 10.000’lerce kişi katledilirken kadınlar da Moğol askerlerine hediye olarak Sivas’a götürüldü. Bu kadınların bir çoğu ya yolda öldü ya da intihar etti.